Jak wykorzystać wzór siatki z węzłów?

Siatka z węzłów upleciona techniką makramy — niby szybka, łatwa i prosta, a czasem stworzenie ładnych, równomiernych i podobnych do siebie oczek potrafi spędzić sen z powiek. Na szczęście rękodzielnik nie jest maszyną, a jego wyroby są dziełem własnych rąk, więc każdy ma prawo, i zdecydowanie powinien być, unikatowy.

Wracając jednak do siatki z makramy, to muszę przyznać, ze z początku jej nie doceniłam. Wydawała mi się nudna i zbyt prosta. Taaaak… jak to umysł potrafi wykreować coś, co z rzeczywistością, wychodzącą w praniu działaniem zwanym, potrafi mieć niewiele wspólnego.

W każdym razie, w pewnym momencie dotarło do mnie, ze plecenie siatek z makramy daje mnóstwo możliwości wykorzystania oraz osiągnięcia ciekawych efektów wizualnych i użytecznych zarazem. 

I dziś chce się podzielić z Tobą moim spojrzeniem na siatkę z makramy. 

Zacznijmy od samych węzłów. Weźmy najprostszy węzeł  płaski, który może być różnorodnie stylizowany zależnie od liczby użytych sznurków (minimum to 3), wariantu wiązania (węzeł pojedynczy, podwójny, potrójny, z przeplotem… i to jeszcze nie koniec możliwości), czy sposobu ściśnięcia lub użycia dodatków (np. koralik). Już tutaj widać, jak wiele różnorodnych wariantów siatki daje nam użycie tylko jednego węzła! A jeśli dodamy do tego jeszcze inne rodzaje węzłów zwykłych i dekoracyjnych (np. Kostkowy, Józefiny), to jeszcze bardziej powiększa nam się pole możliwości tworzenia cieszących oko, luźnych, a jednocześnie wytrzymałych siatek z makramy. Jedynym ograniczeniem jest tu wyobraźnia 🙂 

Oczywiście jeśli mocno i ciasno będziemy ściskać węzły w naszej siatce, to efektem końcowym będzie bardziej zbita i sztywna forma 🙂 To tak samo jak zacząć robić półtorametrowy szeroki szalik na drutach, ale ściskać splot tak, ze zamiast planowanego szalika wychodzi nam mała, prostokątna i zarazem sztywna wycieraczka do domku dla lalek :p. Bardziej sztywne i ciasne w splocie wyroby z makramy tez są użyteczne. Wszystko zależy od tego, co chcemy stworzyć. 

Jednak  w tym poście mowa o siatkach — czyli luźniejszych formach, wiec wracamy do tematu. 

Jak można i jak jest wykorzystywany wzór siatki? Pozwoliłam sobie wyróżnić trzy rodzaje użycia go:

  1. Siatka z makramy jako wyrób w całości
  2. Siatka z makramy jako przerywnik lub dopełnienie
  3. Siatka z makramy jako baza lub tło.

Muszę jednak zaznaczyć, że w zależności od inwencji twórczej te trzy rodzaje mogą się wzajemnie przenikać… lub przeplatać skoro o makramie mowa 😊.

Siatka z makramy jako wyrób w całości

W tej grupie, poza oczywistą siatką na zakupy, siatką do hamaka czy bocianiego gniazda i siecią samą w sobie, mamy wyplatane przegrody i panele dekoracyjne, które można zaobserwować  m.in.  w wystroju restauracji i sklepów. Wzór siatki znajduje też zastosowanie przy wyrobie lampionów, poduszek dekoracyjnych i takowych puf oraz parawanów. Siatka z makramy sprawdzi się też jako prosty koszyk-organizer na ścianę albo lekki pokrowiec na matę do ćwiczeń. Możemy też wypleść siatkę ze sznurka na bokach i tyle ramy np. regału, tworząc tym samym ścianki boczne i plecy. W tym przypadku jednocześnie uzyskujemy ciekawy, ażurowy efekt w połączeniu z funkcją zabezpieczającą. Najprostsze kwietniki z makramy to w końcu też siatka 😊

Siatka z makramy jako przerywnik lub dopełnienie

Tutaj siatka z makramy nie gra pierwszych skrzypiec, ale stanowi element większego wzoru, np. w celu dodania przestrzeni i odrobiny luzu. Dobrym przykładem są tu plecione abażury do lamp, gdzie mamy główny wzór a siatka przeważnie jest elementem elastycznym, dostosowującym się do ogólnego kształtu wyrobu. Podobny sposób wykorzystania można zobaczyć na makramowych torbach. Siatka jako element dekoracyjny, będący częścią większego wzoru to często stały element makram wiszących na ścianę lub ubrań wyplatanych techniką makramy (np. kamizelki boho).

Siatka z makramy jako baza lub tło

Ten rodzaj zastosowanie daje nam kolejne sposoby na stworzenie niebanalnych dekoracji. Siatka może stanowić bazę do wplatania w nią lub do niej kolejnych elementów ze sznurka i tworzenia z nich płaskich lub przestrzennych kompozycji. I tutaj znów „sky is the limit”!

Siatka z węzłami prostymi lub dekoracyjnymi może się też przydać jako tło wystawowe dla ulubionych zdjęć (przypiętych do sznurka klamerkami), czy biżuterii (np. kolczyków).

Wzór siatki ze sznurka może też posłużyć nam za stelaż dla naszych domowych lub balkonowych roślin, zapewniając im punkty do zaczepienia i owijania się w miarę ich wzrostu. Efektem będzie wygodna dla roślin i piękna dla oka zielona ściana.

Widać zatem, że niepozorna siatka z makramy ma wiele zastosowań, zarówno prostych, jak i bardziej skomplikowanych. Jest ona bardzo użytecznym tworem i zdecydowanie warto z niej korzystać.

Na koniec przyznam, że mam pełną świadomość faktu, że nie wyczerpałam tematu. Mam jednak wiarę, że ten post może zachęcić Cię do samodzielnych poszukiwań, eksperymentów i zabawy z wyplataniem siatki ze sznurka 😊. Trzymam kciuki! 

Z wdzięcznością i do następnego postu!